Зайцеподібні (Leporiformes, або Lagomorpha) — ряд ссавців з надряду гризунів (Glires).
Характеристика ряду
Нечисленна за кількістю видів (65 видів, в Україні — 2) група ссавців, яка за особливостями організації близька до типових гризунів. З останніми їх об'єднує наявність великих різців. Відрізняються наявністю двох пар різців на верхній
щелепі (замість однієї пари у типових гризунів) та складнішим за будовою шлунком.Таксономія
Найближчим до зайцеподібних рядом є ряд мишоподібних, спільно з яким зайцеподібні формують надряд гризуни(Glires, seu Rodentia).
Зайцеподібних поділяють на кілька родин. Найвідомішими, представленими у сучасній фауні, є:
- Родина зайцеві (Leporidae) — типова родина ряду.
- Родина пискухові (Ochotonidae) (інша назва: пищухові).
Склад ряду
До ряду зайцеподібних належать зайці, кролі і пискухи. Зайці відрізняються від кролів видовженими задніми кінцівками та вухами. Пискухи вирізняються малими розмірами тіла й короткими вухами.
- Зайці (заєць білий, заєць сірий та ін.) живляться травою, корою молодих дерев і чагарників. На годівлю виходять у сутінках і вночі. Зайчата народжуються зрячими, покритими густою шерстю. В Україні зустрічаються обидва згадані види.
- Кролі, на відміну від зайців, риють глибокі нори. Живуть колоніями. Перед народженням сліпих і голих кроленят самка робить гніздо з сухої трави і пуху, що висмикує в себе на грудях. Представником кролів є кріль європейський («дикий кріль»), який інколи трапляється і на півдні України.
Немає коментарів:
Дописати коментар